en-Jak poznat pravou kůži

11/02/2020

Chcete-li si koupit koženou bundu, kabelku či peněženku, bývá pro laiky obtížné rozeznat pravou kůži od umělé. Nemusí to totiž vždy být tak, že drahá značka rovná se kvalitní kůže. Naštěstí existuje několik jednoduchých a praktických způsobů podle kterých i vy můžete rychle rozeznat kůži od napodobeniny.

1) Nejprve se podívejte na označení. Zní to samozřejmě, ale je to ten nejjistější způsob. Pokud je produkt opravdu z kůže, určitě se tím výrobce bude chtít pochlubit. Většinou produkt ponese označení genuine leather, bonded leather, top-grain leather nebo full grain leather. Co tato označení znamenají?

Genuine leather. Doslovný překlad: "pravá kůže". Člověk který si ji kupuje obvykle čeká tu nejvyšší kvalitu. Takto označený produkt je však vyroben z té nejpodřadnější kůže. V podstatě se jedná o nižší vrstvy kůže, slepené a nabarvené tak aby vypadaly atraktivně. Je nekvalitní a nevypadá tak dobře, nicméně je levná.

Bonded leather. Tento typ kůže se vyrábí tak, že se rozemelou zbytky kůže, slepí se lepidlem a vylisují. Pak se upraví povrch tak aby vypadal jako kůže.

Top grain leather. Střední kvalita. Je to skutečná kůže ze zvířat. Jenže zvířata se obvykle pasou někde na pastvinách a tudíž se občas poraní. Výrobce ale nechce mít na kůži škrábance a tak koupí kůži s odstraněnou svrchní vrstvou. Povrch pak upraví. Kůže je pořád dost silná i odolná, nicméně často vypadá uměle a rychle se obnosí.

Full grain leather. Svrchní (nejkvalitnější) část kůže. Tyto výrobky bývají dost drahé, nicméně jsou odolné a vydrží snad celý život.

2) Podívejte se na výrobek z blízka. Pokud se díváte kůži, najdete na ní póry, texturu a lesk. Taky prozkoumejte okraje, kde je látka ustřižena. Pravá kůže vypadá drsně kdežto Falešná připomíná pěnu či plast.

3) Sáhněte si na látku. Umělá kůže je na dotek nepřirozeně hladká. V závislosti na druhu a kvalitě skutečná kůže může být průměrně až hedvábně hladká. Textura zvířecí kůže je navíc nepravidelná. Na dotek je kůže spíše teplá, zatímco imitace spíše studená.

4) Přivoňte si. Poctivá kůže má svůj specifický odér. Pokud se jedná o napodobeninu, bude mít pronikavě umělý zápach.

5) Zkontrolujte pružnost. Kůže je mnohem ohebnější než její náhražky. A pokud na ni zatlačíte, objeví se vrásky, které pak samy zmizí.

6) Test teplem. Jedná se o nejspolehlivější způsob, nicméně je docela nepraktický. Pokud zahřejete pravou kůži, trochu se zcvrkne, při ochlazení se vrátí do svého původního tvaru. Pokud zahřejete nepravou kůži, nepravidelně se zdeformuje, roztaví se, nebo dokonce spálí.

7) Jemně materiál škrábněte nehtem. Pokud poškrábete třeba koženku, nezůstanou na povrchu žádné stopy. Pokud však škrábnete kůži, zůstanou na ní škrábance.

Věnujte trochu času porovnávání kožených výrobků s imitací. Jakmile se naučíte vidět rozdíly, bude pro vás hračka napodobeninu poznat.